chwilowki

Sekcja Nadzoru Epidemiologii

Do zakresu działania Sekcji Nadzoru Epidemiologii należy prowadzenie nadzoru epidemiologicznego i kontroli chorób zakaźnych w szczególności poprzez:

 1. bieżące monitorowanie sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych i pasożytniczych na terenie powiatu;
 2. przeprowadzanie dochodzeń epidemiologicznych i podejmowanie działań przeciwepidemicznych w ogniskach chorób zakaźnych, w tym w przypadku zbiorowych zatruć pokarmowych oraz innych chorób powodowanych warunkami środowiska;
 3. dokonywanie ocen i analiz sytuacji epidemiologicznej powiatu w zakresie chorób zakaźnych i pasożytniczych;
 4. realizowanie zadań wynikających z udziału Polski w programach eliminacji i eradykacji chorób zakaźnych;
 5. sprawowanie nadzoru sanitarno-higienicznego nad podmiotami wykonującymi działalność leczniczą ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących sterylizacji i dezynfekcji;
 6. współpraca ze szpitalnymi zespołami ds. zakażeń szpitalnych w zakresie zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych;
 7. koordynowanie i nadzorowanie przebiegu szczepień ochronnych, dystrybucja szczepionek, nadzór nad gospodarką preparatami szczepionkowymi;
 8. nadzór nad stanem uodpornienia dzieci i młodzieży;
 9. monitorowanie odczynów poszczepiennych;
 10. udział w kampaniach edukacyjnych;
 11. udział w akcjach specjalnych wynikających z sytuacji epidemiologicznej na podległym terenie między innymi w akcjach popowodziowych i związanych z zagrożeniami biologicznymi.

Drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzamy także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

https://www.gov.pl/photo/format/e2c0c55a-2c70-4019-bd36-ed89c38d02f3/resolution/729x308

Czytaj więcej...

Badanie kleszczy

Kleszcza usuwamy wyłącznie mechanicznie za pomocą wąskich szczypczyków, którymi należy go uchwycić jak najbliżej skóry. Aby postępowanie było skuteczne, należy usuwać kleszcza ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce starannie umyć. Podczas zabiegu nie wolno wykonywać ruchów obrotowych, które sprzyjają oderwaniu tułowia lub wręcz jego zmiażdżeniu.

Czytaj więcej...

Uaktualniony portal Szczepienia.info

Informujemy, że od początku września działa nowa i uaktualniona odsłona portalu informacyjnego Szczepienia.info.

Portal należy do sieci Vaccine Safety Net  (VSN) i posiada akredytację WHO, jako platforma wiedzy na temat szczepień dla rodziców i wszystkich zainteresowanych przedmiotową tematyką. Informacje na portalu są przygotowywane przez ekspertów NIZP-PZH oraz współpracujących lekarzy wakcynologów, w oparciu o aktualne fakty naukowe.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu informacyjnego

Szczepienia.info: http://szczepienia.pzh.gov.pl/

Poradnik dla gabinetów stomatologicznych

Szanowni Państwo,

Przestawiamy Państwu poradnik dla gabinetów stomatologicznych Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym” przygotowany przez zespół redakcyjny Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Czytaj więcej...

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 22) 25 00 115
fax (+48 14) 621 75 43
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie