Promocja zdrowia
Jensen 1994
Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.
Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.
Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.
Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:
- palenie tytoniu
- brak lub mała aktywność fizyczna
- niewłaściwa dieta
- nadmierne spożycie soli
Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:
- zakaz palenia w miejscach publicznych
- propagowanie mody na niepalenie
- zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
- tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.
Europejski Tydzień Testowania (ETT)
W dniu 20 listopada, po raz 8., rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania (ETT) - ogólnoeuropejska kampania, której głównym celem jest zachęcenie większej liczby osób do sprawdzenia swojego statusu serologicznego w kierunku HIV i / lub zapalenia wątroby oraz zmniejszenie liczby późnych diagnoz.
Projekt KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV”
Kampania społeczna „HCV Jestem Świadom”
Strona projektu: http://www.hcv.pzh.gov.pl
Strona kampanii: http://www.jestemswiadom.org/publikacja-podsumowujaca-dzialania-i-osiagniecia-projektu-kik35-zapobieganie-zakazeniom-hcv
Inauguracja kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
Kampania profilaktyczno – edukacyjna : „Narkotyki i dopalacze zabijają"
Hasło: „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty"
Kampania organizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".
Wyniki konkursu na plakat pt. „Stop dopalaczom”
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie informuje, że konkurs plastyczny, adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, na plakat pt. „Stop dopalaczom” został zakończony.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2019
Światowy dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia.
Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego.
Konkurs „Oddal to”
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie informuje o organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne konkursie na najlepszą pracę wykorzystującą zdjęcie zrobione aplikacją „Oddal to”. Tematyka konkursu dotyczy zdrowego stylu życia wolnego od używek.
Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia
W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami od tytoniowymi. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.
Wojewódzka kampania społeczna „Zalecam test na HIV''
Z inicjatywy Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w Małopolsce, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie rozpoczęła w dniu 16 maja 2016 roku wojewódzką kampanię społeczną „Zalecam test na HIV'' skierowaną do środowisk medycznych - w szczególności lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a poprzez te grupy zawodowe – do młodych kobiet, ich partnerów oraz ogółu społeczeństwa.
PEDIKULOZA (WSZAWICA)
Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach - żłobek, przedszkole, szkoła, internat, zorganizowany wypoczynek.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec