chwilowki

PEDIKULOZA (WSZAWICA)

Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach - żłobek, przedszkole, szkoła, internat, zorganizowany wypoczynek.

Pedikuloza  zaliczana jest do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych stanowiących załącznik do obowiązującej ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2016r.  poz. 1866 z późn. zm.). W związku z tym, przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, brak  jest podstaw do wydania decyzji administracyjnej nakazującej dziecku z wszawicą wstrzymanie się od uczęszczania do placówki oświatowej. Decyzja o pozostawieniu dziecka w domu w celu usunięcia wszy znajduje się całkowicie w gestii jego rodziców lub opiekunów.

W przypadku podejrzenia zakażenia dziecko/ucznia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu czy szkole, rodzic/opiekun powinien poinformować o powyższej sytuacji pielęgniarkę szkolną lub wychowawcę w celu uniknięcia dalszego szerzenia się zakażeniu na inne dzieci i zapobiegnięciu ponownemu zarażeniu dziecka po uprzednim wyleczeniu.

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci i młodzieży w szkole/placówce zgodnie z §2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zm.) pozostaje obowiązkiem dyrektora szkoły/placówki. Dyrektor danej placówki powinien podjąć wszelkie możliwe działania, które będą skutkować wyeliminowaniem wszawicy.

W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności  działań rodziców dotyczących usunięcia wszawicy u dziecka/ucznia, dyrektor szkoły/placówki  może  podjąć bardziej radykalne kroki,  zawiadamiając Ośrodek Pomocy Społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia.

Pliki do pobrania
Download this file (pedikuloza.pdf)WSZAWICA - informacja GIS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 22) 25 00 115
fax (+48 14) 621 75 43
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2023  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie