chwilowki

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2019

Światowy dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia.

Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego.

Podobnie jak w roku ubiegłym, tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia 2019 obchodzone będą pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Sentencja ta jest ideą, która towarzyszy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już od początków jej działalności, czyli już przez ponad 70 lat.

Co najmniej połowa światowej populacji nie otrzymuje świadczeń zdrowotnych, których potrzebuje, zaś około 100 milionów ludzi musi mierzyć się ze skrajnym ubóstwem spowodowanym koniecznością ponoszenia z własnej kieszeni wydatków na opiekę zdrowotną. Przekonanie, że wszyscy ludzie powinni mieć możliwość osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu zdrowia powoduje, że tegoroczne święto mocno koncentruje się na temacie Powszechnej Opieki Zdrowotnej oraz Powszechnych Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Podstawowa opieka zdrowotna powinna być pierwszym ogniwem w kontaktach z systemem ochrony zdrowia. To na tym poziomie jednostki, rodziny i społeczności powinny uzyskiwać większość świadczeń, począwszy od działań profilaktycznych, aż po leczenie, rehabilitację oraz opiekę paliatywną. Co ważne podstawowa opieka zdrowotna powinna zapewniać dostęp do świadczeń jak najbliżej ludzi – w miejscach gdzie pracują i żyją.

Więcej informacji na temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia znaleźć można pod adresem: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/world-health-day-2019.

    

 

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 22) 25 00 115
fax (+48 14) 621 75 43
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2023  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie